Mapa interaktywna Półwyspu Sorrento
PŁW. SORRENTO:   Castellammare - Vico Equense - SORRENTO - Massa Lubrense - Santa Agata sul Due Golfi - POSITANO - Praiano - Furore - Grotta di Smeraldo - Conca dei Marini - Agerola - AMALFI - Atrani - Ravello - Minori - Maiori - Erchie - Cetara - Vietri sul Mare - Cava dei Tirreni - SALERNO
 
Massa Lubrense Massa Lubrense
Massa Lubrense jest podregionem o kształcie trójkąta i powierzchni 20 km2, zajmującym południowo zachodni kraniec Półwyspu Sorrento. Północno wschodni bok tego trójkąta przylega do Sorrento, a pozostałe dwa boki sąsiadują odpowiednio z Zatoką Salerno i Zatoką Neapolitańską i przecinają się w cyplu Punta Campanella, leżącym naprzeciwko odległej o 5 km wyspy Capri.
Z administracyjnego punktu widzenia, oprócz głównej miejscowości o tej samej nazwie, jest tu 17 wiosek, które powstały z dawnych osiedli. Są one połączone ze sobą zawiłą siecią ścieżek, chodniczków i ulic. W 1990 roku wytyczono 22 ścieżki spacerowe o łącznej długości 110 km, które przebiegają z daleka od ruchliwych dróg jezdnych i większych osiedli.
Wybrzeże obecnego podregionu Massa Lubrense kojarzy się z mitem o syrenach, które podobno mieszkały tu z czasach starożytnych. Wg legendy, miejsce to odwiedził też Odyseusz (Ulisses) i założył sławną świątynię Ateny. Od nazwy tej świątyni pochodzi grecka nazwa całego półwyspu, Athenaion, używana w okresie kolonizacji greckiej. Hellenistyczny charakter nazwy półwyspu utrzymywał się także w czasach rzymskich - w dokumencie "Tabula Peutingeriana" z IV wieku użyto nazwy "Promontorium  Minervae".
Nazwa Massa pojawiła się w krótkim okresie dominacji Longobardów w wieku VI. Większość historyków sądzi, że Massa pochodzi od longobardzkiego słowa mansa, oznaczającego ziemię przeznaczoną pod uprawę. Około roku 1306 do wyrazu Massa dodano nazwę Lubrensisi. Słowo to pochodzi od wyrazu "delubrum" oznaczającego świątynię i odnoszącego się do katedry wybudowanej na plaży Fontanella.