Mapa interaktywna Półwyspu Sorrento
PŁW. SORRENTO:   Castellammare - Vico Equense - SORRENTO - Massa Lubrense - Santa Agata sul Due Golfi - POSITANO - Praiano - Furore - Grotta di Smeraldo - Conca dei Marini - Agerola - AMALFI - Atrani - Ravello - Minori - Maiori - Erchie - Cetara - Vietri sul Mare - Cava dei Tirreni - SALERNO
 
Vietri - ceramika
Vietri
Vietri sul Mare jest najbardziej na wschód wysuniętym miastem Wybrzeża Amalfi, położonym blisko Salerno. Stanowi ono centrum lokalnego przemysłu ceramicznego. Raczej nieciekawe wybrzeże pokrywają liczne, strzeżone plaże z bardzo ładnym, drobnym, szarym piaskiem.
Villa Guariglia - muzeum ceramiki
Muzeum ceramiki
W miarę wolnego czasu można zwiedzić fabrykę ceramiki Solimenę, znajdującą się w zdumiewająco pękatym budynku, ozdobionym płytkami ceramicznymi. Można też w firmowym sklepie kupić pięknie malowane kubki, dzbanki, czajniki i miski oraz przejść się do warsztatów i zobaczyć, jak wygląda wytwarzanie tych przedmiotów.
Miasto istniało już za czasów Etrusków pod nazwą "Marcina". Za czasów rzymskich stało się ważnym i bogatym miastem targowym, zaopatrującym region w produkty rybne. W wiekach średnich podstawą gospodarki miasta, oprócz tradycyjnego przemysłu rybnego, stało się rzemiosło ceramiczne i garncarskie. Niebawem Vietri uzyskało specjalne przywileje podatkowe na handel w całym regionie Cilento. W tym czasie miasto było związane politycznie i ekonomicznie z opactwem Benedyktynów w Cava. W końcu XI wieku ponad 50 pieców w Vietri produkowało wyroby ceramiczne i garncarskie na potrzeby całego basenu Morza Śródziemnego. Vietri - widok na katedrę Miasto jednak straciło swój status ważnego ośrodka gospodarczego, kiedy w roku 1648 zostało splądrowane i poważnie zniszczone przez cesarską flotę francuską pod wodzą księcia Tomasza Savoy.
Tradycje ceramiczne zachowały się w Vietri do dnia dzisiejszego. Produkuje się tu ceramikę i wyroby garncarskie z terrakoty na tradycyjnych, unikalnych wzorcach charakterystycznych tylko dla Wybrzeża Amalfi. Produkty te są eksportowane na cały świat.