EMILIA-ROMANIA - Ferrara - Rawenna - Classe - Faenza - San Marino - Rimini - Piacenza

Mozaiki Zapraszamy do galerii mozaik.
Bazylika Sant'Apollinare w Classe, na przednim planie cesarz August Cezar - założyciel portu
Classe oddalone jest o 5 km na południowy wschód od Rawenny. Ta dziś skromna, żyjąca w cieniu Rawenny miejscowość przed wiekami odgrywała kluczową rolę w dziejach Cesarstwa Rzymskiego. W czasach starożytnych był tu port, który stanowił największą bazę floty rzymskiej na Adriatyku. Chrześcijaństwo rozprze-strzeniło się tu wcześniej niż w Rawennie - wewnątrz kosmopo-litycznego społeczeństwa złożonego z elementów orientalnych (Syryjczyków, byłych mieszkańców Judei, Egipcjan i wielu Greków). Pierwszym biskupem w Classe był Święty Apolinary z Antiochy. Pierwsi biskupi mieli tu swą rezydencję, a dopiero potem przenieśli się do Rawenny.
Bazylika Sant'Apollinare w Classe, największa bazylika paleochrześcijańska, została wzniesiona na zlecenie biskupa Ursicino, a finansowana przez bankiera Giuliana Złotnika, prawie jednocześnie z bazyliką San Vitale w Rawennie. Została ukończona, a następnie poświęcona 9 maja roku 549 przez biskupa Massimiano i dedykowana pierwszemu biskupowi w Classe.

Pozostałości starego portu Classe są bardzo skromne - budynki rozgrabiono na materiał budowlany i starożytny port całkowicie zniknął w szlamie rzeki Uniti. Oczekuje się jednak, że w ramach planowanego tu parku archeologicznego zostaną definitywnie ukazane światłu dziennemu ruiny portu, dróg, fabryk, magazynów, budynków publicznych i prywatnych, a przede wszystkim wielkiego cmentarza, który zawiera w sobie obszary wszystkich cmentarzy ze znajdującymi się tam kiedyś kościołami. Całe terytorium pomiędzy Rawenną a Classe jest wielką składnicą skarbów praktycznie jeszcze nie odkrytych.
Jedynym zabytkiem, który zachował się do dziś jest bazylika Sant'Apollinare w Classe - miejsce pochówku patrona Rawenny. Jest to typowa bazylika dość sporych rozmiarów, z odznaczającą się doskonałymi proporcjami fasadą, za którą kryje się wnętrze z pięknymi mozaikami. Wyróżnia się wyśmienite Przemienienie w apsydzie - z alegorią Chrystusa pod postacią wielkiego krzyża w pełnym gwiazd wszechświecie. Poniżej widzimy Św. Apolinarego, modlącego się na tle naturalistycznego krajobrazu.
Mozaiki Zapraszamy do galerii mozaik.