EMILIA-ROMANIA - Ferrara - Rawenna - Classe - Faenza - San Marino - Rimini - Piacenza

Nasz pobyt - Mozaiki Zapraszamy do galerii mozaik. - Nasze zdjęcia Zapraszamy do naszych zdjęć.
Fragment mozaiki w Sant'Apollinare Nuovo - Jezus Sędzia, oddziela owieczki od koźląt
Rawenna znana jest przede wszystkim ze swych bodaj najpiękniejszych na świecie zbiorów mozaik bizantyjskich.
Gdy 15 wieków temu miasto to stało się stolicą rzymskiego Cesarstwa Zachodniego, było to bardziej zrządzenie losu, niż efekt długotrwałych procesów historycznych. Cesarz Honoriusz, zaalarmowany zbliżaniem się armii z północy, przeniósł swój dwór z Mediolanu do tej zapadłej mieściny na wybrzeżu Romanii, gdyż była łatwa do obrony, otoczona bagniskami i usytuowana w pobliżu portu Classis - w owym czasie największej bazy floty rzymskiej na Adriatyku. Niepokój Honoriusza okazał się uzasadniony: w 410 roku Rzym został splądrowany przez Gotów i podupadł - w przeciwieństwie do Rawenny, znajdującej się w pełni rozkwitu. Władcom bizantyjskim zawdzięcza Rawenna okres swego największego splendoru. Pragnęli oni prześcignąć inne miasta we wspaniałości pałaców, kościołów i dzieł sztuki, toteż miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych na świecie. Okres dobrobytu miasta trwał do XVI wieku, kiedy zostało ono splądrowane i przyłączone do państwa papieskiego. Fragment mozaiki z bazyliki Sant'Apollinare w Classe Od tego czasu linia wybrzeża cofnęła się i obecnie łączy Rawennę z morzem 11-kilometrowy kanał, przebiegający przez olbrzymi sektor przemysłowy. Jednakże reliktów oszałamiającej epoki bizantyjskiej nie trzeba tu długo szukać, np. zbiory mozaik w San Vitale powszechnie uchodzą za szczytowe osiągnięcie pośród zachowanych na świecie dzieł sztuki bizantyjskiej.

Dzieje Rawenny związane są też z osobą Dantego. Po wygnaniu z Florencji przybył on do Rawenny, gdzie pod opieką rządzącego rodu Da Polenta ukończył Boska Komedię, a gdy zmarł w roku 1381, pochowano go w miejscowym kościele San Francesco na Via Alighieri. W krużgankach tego kościoła mieści się skromne muzeum poety. Obok kościoła znajduje się jego grobowiec, Tomba di Dante. Jest to niewielki, szary budynek, wzniesiony w XVIII wieku na miejscu wcześniejszego XV-wiecznego grobowca.
Bazylika San Vitale
Najcenniejszym zabytkiem Rawenny jest kompleks San Vitale, obejmujący oprócz bazyliki, także Mausoleo di Galla Placida i Muzeum Narodowe.
Budowę bazyliki San Vitale rozpoczął w 525 roku rzymski cesarz Teodoryk, a ukończył w 578 roku bizantyjski władca Justynian. Jest to budowa typowa dla obrządku wschodniego, z właściwym mu rozwiązaniem światła i mroku oraz uporządkowaniem przestrzeni. Budowlę oparto na dwóch koncentrycznych ośmiokątach, z centralną kopułą wspartą na ośmiu kolumnach i z ośmioma niszami na obwodzie, z których jedna jest półkolistą apsydą, połyskująca od mozaik. Właśnie na architekturze San Vitale wzorowano słynną bazylikę Hagia Sofia, której budowę rozpoczęto 15 lat później w Istambule. Tworzeniem mozaik rządziły ścisłe reguły - im wyżej i bardziej na wschód pojawiała się postać, tym była ważniejsza i bardziej święta. Mozaiki w San Vitale przedstawiają sceny ze Starego Testamentu oraz Chrystusa, Apostołów i Św. Witalisa. Mozaika w bazylice San Vitale - w środku Teodora, żona cesarza Justyniana Dzieło swe artysta ożywił obrazami pól i rzek, z żabami, czaplami i delfinami. Na bocznych ścianach apsydy widzimy dwa przedstawienia procesji. Są to najlepiej zachowane portrety cesarza Justyniana i jego żony Teodory (patrz: zdjęcie), a jednocześnie doskonałe przykłady bizantyjskiej techniki mozaikowej.
Trawnik przedziela bazylikę od niewielkiego Mausoleo di Galla Placidia, nazwanego tak od imienia przyrodniej siostry cesarza Honoriusza, lecz mało prawdopodobne, by jej szczątki kiedykolwiek znajdowały się w tym budynku. Galla Placida została pojmana, gdy Goci splądrowali Rzym, i wywołała skandal w świecie rzymskim poślubiając jednego ze swych porywaczy, Ataulfa. Później wspólnie panowali nad królestwem gockim. Gdy Ataulf został zamordowany, Rzymianie wykupili Gallę za zboże, po czym zmuszono ją do poślubienia rzymskiego generała Konstancjusza. Ich syn w wieku lat sześciu został koronowany na cesarza Walentyniana III, a Galla jako regentka przejęła władzę nad Cesarstwem Zachodnim. Katedra i siedziba arcybiskupstwa Wewnątrz budynku, światło sączące się przez wąskie alabastrowe okna pada na mozaiki o ciemnoniebieskim połysku, wykonane w stylu starszym niż w bazylice.

W Rawennie są jeszce inne miejsca, gdzie można podziwiać wspaniałe mozaiki. W połowie ulicy Via di Roma wznosi się bazylika Sant'Apollinare Nuovo, która posiada najbardziej imponujące mozaiki w Rawennie. Dwie z nich pokrywają całą długość nawy głównej po ubu stronach i przedstawiają ceremonialne procesje męczenników - z jednej strony kobiet, z drugiej mężczyzn - niosących dary dla Chrystusa i Maryi. Warto też zwiedzić dwa baptysteria: Neońskie i Ariańskie. Ich sufity zdobią mozaiki ukazujące dwunastu Apostołów i chrzest Chrystusa. Ciekawe jest również Muzeum Arcybiskupie, mieszczące się w Pałacu Biskupim koło katedry. Jest tu m.in. ozdobny tron z kości słoniowej Arcybiskupa Maksymiana (VI w.) oraz udekorowana mozaikami Kaplica Arcybiskupia.


Nasz pobyt - Mozaiki Zapraszamy do galerii mozaik. - Nasze zdjęcia Zapraszamy do naszych zdjęć.