Bazylika: kościół górny, kościół dolny - Freski - Inne zabytki - Święty Franciszek
LINKI: Bella Umbria, WEB Gallery of Art, Wikipedia
Annibale Carracci: Portret św. Franciszka

"Wraz z Franciszkiem, Świętym, który oddychał powietrzem tych wzgórz i przemierzał te okolice, utkwijmy wzrok w tajemnicy Krzyża, drzewa zroszonego odkupieńczą Krwią Chrystusa. Życie Biedaczyny, Świętej Klary i niezliczonej liczby innych chrześcijańskich świętych i męczenników wiary naznaczyła tajemnica Krzyża. Ich tajemnicą był właśnie ten znak zwycięstwa miłości nad nienawiścią, przebaczenia nad zemstą, dobra nad złem. Jesteśmy wezwani do kroczenia ich drogami, aby pokój Chrystusa stawał się nieustannym pragnieniem życia na Ziemi".

Jan Paweł II do uczestników Dnia Modlitwy o Pokój w Asyżu, 24 I 2002 r.
Bazylika św. Franciszka Asyż (Assisi) jest doskonale znany dzięki świętemu Franciszkowi (1182), najważniejszemu włoskiemu świętemu, założycielowi największego na świecie (licząc różne odłamy) zakonu - franciszkanów. Miasto odwiedzają tłumy turystów i pielgrzymów, by zobaczyć jeden z najwybitniejszych zabytków XIII- i XIV-wiecznej sztuki włoskiej - bazylikę św. Franciszka, gdzie w podziemnej krypcie spoczywają szczątki świętego. Wieczorem jest tu nieco spokojniej i dopiero wtedy można odczuć średniowieczną atmosferę tego miejsca.
Asyż (Asisium dla starożytnych Rzymian, Ascesi w średniowieczu) zbudowany został na skalistym, zachodnim zboczu Monte Subasio (1290 m n.p.m.) i ograniczony jest od strony północnej głębokim wąwozem potoku Tescio, a od południa rozległą równiną Umbrii.
Panorama Asyżu Asyż
W starożytności istniała na tym terenie niewielka osada etruska. Po bitwie pod Sentino (295 p.n.e.), która przyniosła ostateczną klęskę ludów etruskich i umbryjskich, zjednoczonych przeciwko Rzymowi, Asyż przeszedł pod władanie stolicy Imperium i wyniesiony został do godności Municypium. Świątynia Minerwy O rozkwicie gospodarczym i społecznym w warunkach niezależnego ustawodawstwa cywilnego świadczy forum pod dzisiejszym rynkiem, świątynia Minerwy oraz pozostałości amfiteatru i term. Chrześcijaństwo stosunkowo wcześnie dotarło do Asyżu, znajdując podatny grunt. Już w pierwszej połowie III w. biskup i męczennik św. Rufin nauczał tutaj Ewangelii. Od XII wieku Asyż należał do Księstwa Spoleto i uczestniczył w wielu wojnach z sąsiednimi miastami, a zwłaszcza z Perugią. Pod koniec XII wieku zdobył niepodległość i w 1184 ustanowiono w nim samorząd miejski. Miasto brało udział w licznych zatargach z Państwem Kościelnym, do którego zostało włączone w 1367 roku. Dopiero w roku 1860 Asyż został włączony w skład Zjednoczonego Królestwa Włoch.
26 września 1997 r. silne trzęsienie ziemi spowodowało zawalenie się części sklepienia Bazyliki św. Franciszka. Zginęło 4 zakonników (jeden z nich był Polakiem). Dzisiaj Bazylika jest odrestaurowana, ale fragmentów fresków sklepienia nie udało się odtworzyć.
Asyż uważany jest za światową stolicę ekumenizmu, pokoju i pojednania. 24 stycznia 2002 roku odbyło się tu drugie już międzyreligijne spotkanie pod hasłem: "Dzień Modlitw o Pokój na Świecie" (pierwsze odbyło się 27 października 1986 roku). Wydarzenie transmitowały stacje telewizyjne z całego świata. To, że na ekranach zobaczono, jak chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, hinduiści, buddyści podawali sobie ręce, znaczyło więcej niż pięknie brzmiące polityczne apele dyplomatów. Trudno będzie nam zapomnieć mocnych słów 81-letniego Jana Pawła II: "Nigdy więcej przemocy! Nigdy więcej wojny!". Wieczorem przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i wielkich religii świata spotkali się razem przy grobie św. Franciszka z Asyżu. Chwilą modlitwy w ciszy prosili Boga o pokój na świecie. W refleksji posłużono się tekstami ze świętych ksiąg, mówiącymi o pokoju. Na znak jedności zapalono pięć świec, oznaczających pięć kontynentów. Spotkanie modlitewne różnych wyznań i religii świata w Asyżu zakończyło się "Koncertem Pokoju".