POMPEJE:  zwiedzanie wykopalisk



Wykopaliska obejmują duży obszar. W związku z tym, zwiedzanie całości zajmuje minimum pół dnia. Korzystniej jednak poświęcić na to cały dzień i często odpoczywać, gdyż niewiele tu cienia, a odległości są duże. Zazwyczaj większość turystów zadowala się dokładniejszym zwiedzaniem najbardziej charakterystycznych miejsc całego kompleksu. W przygotowaniu indywidualnej trasy zwiedzania pomoże bogato ilustrowany przewodnik "Pompeje dziś i 2000 lat temu", którego wersję polską (obok dziesiątek innych wersji językowych) można nabyć przy wejściu do wykopalisk. Poniżej przedstawiamy własną propozycję trasy zwiedzania wybranych zabytków Pompejów.

Do wykopalisk wchodzimy przez Bramę Morską (Porta Marina), przy której znajduje się Willa Podmiejska - bogata rezydencja z czasów rzymskich. Opodal Bramy Morskiej, po prawej stronie, leży Świątynia Wenus. Idąc ulicą Via Marina natrafiamy na tak zwany dom Romulusa i Remusa oraz na dom Tryptolemosa (po lewej stronie), aż wreszcie, nieco dalej, minąwszy Świątynię Apollina (po lewej) i bazylikę (po prawej), wchodzimy na ogromny teren Forum. Z Forum kierujemy się w lewo na ulicę Via del Foro. U jej wylotu, po prawej stronie wyrasta Świątynia Fortunae Augustae, a po lewej stronie ulicy znajdują się  Termy Rynkowe. Na przedłużeniu ulicy uwagę zwraca Łuk Kaliguli. Stanowi on piękną ramę dla widoku ulicy Via di Mercurio, z masywną wieżą samnicką w głębi, rysującą się na tle wszechobecnego Wezuwiusza.


Z Via del Foro skręcamy w prawo w Via della Fortuna Augusta i po minięciu skrzyżowania z Vicolo del Fauno, natrafiamy po lewej stronie na dom Fauna. W tyle domu Fauna stoi dom Labityntu, do którego można dojść ulicą Vicolo del Labirinto, odchodzącą w lewo od Via della Fortuna. Sąsiadujący z nim po prawej stronie dom Wetiuszów uważa się za jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Pompejach. Ulicą Vicolo del Mercurio dochodzimy w prawo do Via di Stabia, którą skręcamy w prawo. Po dłuższym spacerze, mijając po drodze m.in. Termy Centralne (po lewej), dom z Niedźwiedziem (po prawej przy Via degli Augustali) i Termy Stabiańskie (po prawej stronie), dochodzimy do Teatru Wielkiego. Oprócz kompleksu zabytków Teatru warto tu również obejrzeć dom Menandra, znajdujący się w pobliżu, przy Via del Criptopotrico.

Poza naszą trasą zwiedzania są jeszcze przynajmniej dwa starożytne zabytki, które należy koniecznie zwiedzić, jeżeli czas pozwoli,. Pierwszym z nich jest najstarszy we Włoszech  Amfiteatr, znajdujący się po drugiej stronie wykopalisk co Forum, a drugim - Willa z Misteriami - położona już poza głównym terenem wykopalisk, w pobliżu Porta Ercolano.

Nowe Pompeje
Tuż po wyjściu z kompleksu wykopalisk bramą przy Amfiteatrze, kierując się w lewo, wchodzimy na teren nowych Pompejów - niewielkiego miasteczka, powstałego na miejscu, na które pierwsi osadnicy przybyli niedługo po feralnym wybuchu w 79 r. n.e. Nowe osiedle nazwano Campo Pompeiano. Znajduje się tu interesujący współczesny zabytek sakralny - Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej.