Tę romantyczną nazwę nosi małe pasmo górskie, wchodzące w skład Spiskich Rudaw, leżące na Słowacji, pomiędzy miastami Poprad i Spiska Nowa Wieś. Obszar Słowackiego Raju rozciąga się na powierzchni 210 km2. Odległość pomiędzy przeciwległymi najdalszymi krańcami tego obszaru nie przekracza 22 km. Teren Słowackiego Raju zajmują wzgórza i płaskowyże o średniej wysokości zawierającej się w przedziale od 800 do 1000 m n.p.m. Najwyższym punktem w części środkowej jest Havrania Skala - 1153 m n.p.m., najniżej natomiast położone jest koryto rzeki Hornad - ok. 460 m n.p.m.

Po wspaniałych, stromych Tatrach Wysokich, nisko położone, porośnięte lasem tereny Słowackiego Raju mogą na pierwszy rzut oka sprawiać wrażenie o wiele mniej ciekawych. Nie ma tu trudnych, alpejskich tras, ani tak rozległych widoków, ale jeśli ktoś lubi trochę mniej wyczerpujące wycieczki, wspinanie się skalistymi wąwozami, przechodzenie po drabinkach i łańcuchach koło wodospadów, to okolice te mogą naprawdę okazać się dla niego "rajem".

Intensywne zjawiska krasowe wyżłobiły w wapiennych płaskowyżach Słowackiego Raju kilkumetrowej szerokości rozpadliny, których głębokość dochodzi do 300 m. Najczęściej odwiedzane są kaniony: Kyseľ, Suchá Belá, Veľky Sokol, Sokolia Dolina. Żelazne drabiny i mostki ułatwiają turystom przechodzenie przez huczące wewnątrz dzikich kanionów wodospady i umożliwiają wspinanie się na pionowe ściany. Rzeka Hornad, przepływająca przez północną część Słowackiego Raju tworzy jeden z najatrakcyjniejszych kanionowych przełomów w Słowacji. Do najbardziej interesujących zjawisk przyrodniczych w Europie należy natomiast Dobszyńska Lodowa Jaskinia, położona na południowo-zachodnim krańcu interesującego nas obszaru.