- nasz pobyt
Słowacki Raj odwiedzaliśmy kilkakrotnie, lecz najbardziej utkwił nam w pamięci rodzinny wyjazd w sierpniu 2002 roku. Wraz z dwójką sympatycznych przyjaciół przemierzyliśmy wtedy najciekawsze szlaki Słowackiego Raju.

Naclegi
Mieszkaliśmy w wygodnej kwaterze w miejscowości Hrabušice, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Słowackiego Raju. Tę kwaterę polecam polskim turystom ze względu na dogodne położenie komunikacyjne (przy przystanku autobusowym, ok. 5 min od centrum Hrabušic), przyzwoity standard, niską cenę i życzliwych gospodarzy.

Dojazd
Granicę przekraczaliśmy w Łysej Polanie. Jest to naszym zdaniem najdogodniejsze przejście graniczne do tej części Słowacji. Jedyną jego wadą są częste korki na wąskiej drodze dojazdowej od strony Zakopanego. Aby tego rodzaju kłopotów uniknąć należy wybrać termin dojazdu poza dniami szczytowego ruchu, omijając np. weekendy i jarmarki. Poza tym, sprawniejszy niż własnym samochodem jest dojazd środkami komunikacji publicznej. My podróżowaliśmy autobusem PKS, który dojechał bez przeszkód do przejścia granicznego, sprawnie omijając kolejkę samochodów prywatnych. W Słowacji korzystaliśmy też z komunikacji publicznej. Bilety autobusowe i kolejowe są tańsze niż u nas, a częstotliwość kursowania wystarczająca. Jeżeli ktoś wybiera się bez samochodu (tak jak my), to radzimy przedtem ściągnąć sobie z serwerów internetowych aktualny rozkład jazdy autobusów i pociągów kursujących w rejonie przyszłych wycieczek (uwaga na ograniczenia kursowania w soboty, niedziele i poza sezonem).

Wyżywienie
Jedzenie organizowaliśmy we własnym zakresie. Z reguły były to obiady w restauracji (najlepsza jest przy hotelu w centrum Hrabušic) oraz śniadania i kolacje przyrządzane na kwaterze. Sklep spożywczy znajdował się w pobliżu kwatery.

Wycieczki
  1. Przełom Hornadu I (Hrdlo Hornadu - Letanovský mlyn)
  2. Lewocza - zwiedzanie
  3. Przełom Hornadu II (Smižany - Letanovský mlyn)
  4. Dobszyńska Lodowa Jaskinia
  5. Piecky
  6. Suchá Belá
  7. Sokolia dolina
  8. Spišský hrad - zwiedzanie
  9. Kláštorská roklina i Veľký Kyseľ
Spis wycieczek, które odbyliśmy podczas naszego pobytu w Słowackim Raju obejmuje w zasadzie wszystkie największe atrakcje tego regionu, poza wąwozem Veľky Sokol. Wąwozu tego nie zdążyliśmy zwiedzić, gdyż nienajlepsza pogoda w pierwszym tygodniu pobytu trochę pokrzyżowała nam plany.
UWAGA: Polecamy krótsze i wygodniejsze zejście od wiaty nad Suchą Belą do Podlesoka !
Grzbietem po zachodniej stronie wąwozu Suchá Belá prowadzi droga jezdna. Zejście tą drogą i częsciowo skrótami trwa około 1 godzinę. Natomiast zejście szlakami jest niewygodne i trwa ponad 1,5 godziny.

Koszty
Poniżej przedstawiamy ogólne rozliczenie kosztów naszego 14-dniowego pobytu na Słowacji dla trzech osób (nie liczyliśmy kosztów dojazdów po stronie polskiej):
14 noclegów (150 SK x 14 x 3) 6 300 SK
wyżywienie, przejazdy, zwiedzanie 12 700 SK
w sumie 19 000 SK
(= ok. 1 900 zł)