Galeria zdjęć Zapraszamy do galerii zdjęć.
Spišské Podhradie
W odległości 41 km na wschód od Popradu i 15 km od Lewoczy leży Spišské Podhradie (Spiskie Podzamcze) - miasteczko zabytków i archeologicznych wykopalisk. Znajduje się tu romański kościół z XIII wieku, ratusz z 1546 roku oraz stare kamieniczki gotyckie i renesansowe. Turyści jednak przyjeżdżają tu głównie po to, by zobaczyć jeden z najbardziej malowniczych zamków w całej Słowacji.
W kierunku południowo - wschodnim wysoko nad miastem wznoszą się największe w Słowacji ruiny zamku - Spišský hrad - rozległej, potężnej budowli, rozciągającej się imponująco na skale wapiennej. Szeroka wieża obronna, stojąca pośrodku górnego zamkowego podwórca ma wysokość 20 m i obwód 40 m. Przetrwała do dziś w prawie nieuszkodzonym stanie, chociaż zbudowana została już w 1270 roku.
Spišský hrad Najdawniejsze dokumenty wspominają o zamku w roku 1209. W 1241 roku oparł się on Tatarom. Podlegał potem licznym przebudowom, szczególnie w połowie XV wieku, kiedy panem na zamku był Jan Jiskra z Brandysa i rozbudował umocnienia obronne oraz na przełomie XV i XVI wieku, kiedy to zamkiem władał ród Zapolyów. Jako siedziba władz administracyjnych hrabstwa Spiszu oraz znakomicie umocniona twierdza, zamek posiadał ogromne znaczenie strategiczne i administracyjne. Był on na zmianę własnością królów Węgier i Polski, należał do dóbr korony królewskiej oraz najwybitniejszych rodów szlacheckich. W 1780 roku zamek został znacznie uszkodzony podczas pożaru i od tego czasu popadał w coraz większą ruinę.
W całym zamku prowadzone są od 1970 roku prace rekonstrukcyjne i konserwatorskie. W roku 1993 jako narodowy pomnik kultury, Spišský hrad razem ze swym otoczeniem został wpisany do światowego rejestru dziedzictwa kultury przy UNESCO.

Spiska Kapituła Ok. 1 km na zachód od centrum Spiskiego Podzamcza znajduje się dzielnica Spišská Kapitula (Spiska Kapituła) - obecnie miejski rezerwat historyczny. Było to kiedyś umocnione murami małe miasteczko duchownych, skupione wokół kościoła katedralnego św. Marcina. Katedra ta, zbudowana w 1245 roku, mimo późniejszych gotyckich przeróbek pozostała cennym dziełem budownictwa romańskiego. Do katedry dobudowano w latach 1488÷93 kaplicę Zapolyów. Należy ona do najcenniejszych budowli gotyckich w Słowacji. Wewnątrz katedry zobaczyć można gotyckie freski z 1317 roku oraz gotyckie trzyskrzydłowe ołtarze. W obrębie murów obronnych otaczających katedrę znajduje się renesansowy pałac biskupi z XVII wieku oraz domy mieszkalne kanoników z XV÷XVII wieku.

Galeria zdjęć Zapraszamy do galerii zdjęć.